#bookmonday Szkiełko i oko czyli "Cud w medycynie. Historie pacjentów i lekarzy" - Cały Ten Zgiełk

#bookmonday Szkiełko i oko czyli “Cud w medycynie. Historie pacjentów i lekarzy”

 Czy w medycynie można mówić o cudzie? A jeśli tak – to czym on naprawdę jest?

 

Dzisiaj o dwóch książkach Wydawnictwa Literackiego pod redakcją Anny Matei ściśle związanych z tematyką medyczną, ale także – z psychologią medycyny i filozofią, etyką.

To dwie książki, które pokazują dwa splątane w uścisku oblicza życia: wyniszczające choroby, wydarzenia i wypadki oraz najwyższej wirtuozerii sztukę medyczną w wykonaniu wybitnych specjalistów*

Cud w medycynie. Na granicy życia i śmierci. Prawdziwe historie pacjentów, którzy wbrew najgorszym rokowaniom, wrócili do zdrowia

Pierwsze przeczytałam opowieści lekarzy. Przeczytałam – to złe słowo.

Pochłonęłam.

To pozycja o tym,  jak fascynująca jest wiedza i umiejętności w połączeniu z pasją i dociekliwością.

Książka składa się z opowieści jednostek wybitnych, często prekursorów swojej gałęzi medycyny w Polsce, twórców nowych metod leczenia. Odkrywców i cudotwórców.

No właśnie – cudotworców?

Cud w medycynie to według nich splot niewytłumaczalnych okoliczności, szczęścia, determinacji pacjenta i lekarzy, czasem przypadku, czasem nawet wypadkowych błędnych działań lub splotu eksperymentów. Nie byłoby cudu bez wiedzy, godzin spędzonych na badaniach, czytaniu zagranicznych pism, konsultacjach. Ale i bez intuicji, błysku przeczucia (o którym  zresztą świetnie pisze Malcolm Gladwell w “Błysku”).

Poruszająca jest skromność osób sportetowanych w książce i ich pokora wobec medycyny, życia. Oraz ich szacunek dla pacjenta. Ich słowa zapadają w pamięć i prowokują do przemyśleń. I do myślenia, że w chwili zderzenia z chorobą bardzo chcielibyśmy spotykać tak wyjątkowe osoby, które sprawiają, że słowo “lekarz” wymawia się z wielkim szacunkiem.

W książce pojawia się m.in. opowieść prof. M. Siemionow. Miałam kiedyś przyjemność i zaszczyt być na spotkaniu z nią po wydaniu jej książki. Jej wypowiedzi i postawa były odzwierciedleniem tego, co przedstawia książka. Opowieści o pacjentach są tak naprawdę opowieściami o lekarzach, ich motywacjach i priorytetach.

I kiedy tkwimy w beznadziejnym systemie państwowej opieki zdrowotnej dobrze wiedzieć, że gdzieś w tym łańcuchu są ci, którym naprawdę zależy.

*takich jak prof. Z. Religa, prof. M. Siemionow, prof. B. De Barbaro, prof. A. Bochenek, prof. J. Lubiński, prof. C. Szczylik, prof. W. Jędrzejczak, prof. T. Trojanowski, prof. J. Zaremba, prof. B. Rutkowski, prof. J. Skalski, prof. J. Imiela, dr M. Edelman, dr M. Wasielica.

 

Cud w medycynie. Opowieści pacjentów

 

To z kolei książka będąca niejako przeciwwagą dla pierwszej, niejako filozoficznej.

Jest w niej miejsce na fizyczne cierpienie, beznadzieję, opuszczenie, walkę i poddawanie się. Często to cierpienie jest efektem przypadków, fatalnych momentów, błędnych decyzji. Czasem gdzieś na końcu pojawia się lekarz taki, jak w pierwszej wspomnianej książce. Ktoś kto patrzy na pacjenta – a nie na przypadek. Lekarz – detektyw, albo lekarz – odkrywca, który napotyka zastanawiający element całej układanki. I wiele się zmienia. Albo chociaż odnaleziona zostaje przyczyna. I można dalej próbować żyć…

Zdecydowanie warto sięgnąć po obie pozycje.

Nie tylko, kiedy medycyna jest niespełnioną miłością – jak u mnie…

Follow me

Podoba Ci się to, co czytasz? Podziel się!

Przejdź do paska narzędzi