#bookmonday Pokrój rzeczywistość na cienkie plasterki czyli "Błysk. Potęga przeczucia" - Cały Ten Zgiełk

#bookmonday Pokrój rzeczywistość na cienkie plasterki czyli “Błysk. Potęga przeczucia”

Po 3 minutach obserwacji pary małżeńskiej da się przewidzieć z 95% dokładności czy za 15 lat para ta będzie nadal pozostawała w związku…

Dane te przytoczył Malcolm Gladwell w książce “Błysk. Potęga przeczucia”. Są oparte o  wyniki ciekawych badań J.Gottmana i S. Carrere.

Przeprowadzili oni setki  obserwacji par małżeńskich w specjalnym “laboratorium miłości”. Ich rozmowy nagrywane były na video i analizowane zgodnie z systemem SPAFF (od specific affect). Uczucia rozkładane były na czynniki pierwsze i przypasowywane do dwudziestu kategorii od wstrętu i pogardy po uczucia wielce pozytywne. Analizowane były także dane subiektywne pobierane z czujników badających reakcje fizjologiczne organizmu.

Zatem mimika, słowa, tembr głosu zestawione z biciem serca i różnej natury wydzielinami pozwalają przeprowadzić równanie by zbadać, czy ta para ma przyszłość.

Ale na tym nie koniec.

Podobne analizy przeprowadzano w czasie drugiej wojny światowej i to na nie byle jakich danych- na sposobach porozumiewania się niemieckich telegrafistów alfabetem Morse’a. Dziesiątki telegrafistek w UK analizowało te komunikaty dla laików zlewające się w ciąg pisków i trzasków. Tymczasem dzięki głębokiej analizie subtelnych odcieni udawało się rozpoznać konkretnych telegrafistów a dzięki temu śledzić przesunięcia jednostek niemieckich po Europie.

Czy to nie fascynujące?

Malcolm Gladwell znany jest z pomysłowych publikacji i felietonów.

Jego rozważania o społeczeństwie, potędze nawyku, olśnieniach okraszają tego typu celne dykteryjki i przykłady.

W “Błysku” poucza nas, by zawierzać przeczuciom.

Ale co oczywiste – by móc się na nich opierać, musimy być wyedukowani w temacie. Naturalnie pewni swojego zaplecza merytorycznego czy doświadczenia wynikającego z praktyki.

Nieomylna intuicja wcale nie jest czymś nadprzyrodzonym, tylko wynika z praktyki i wyuczenia.

Dobrze jest wiedzieć, by lepiej czuć.

Follow me

Podoba Ci się to, co czytasz? Podziel się!

Przejdź do paska narzędzi