Obyś żył w ciekawych czasach - czyli 5 dobrych filmów dokumentalnych - Cały Ten Zgiełk

Obyś żył w ciekawych czasach – czyli 5 dobrych filmów dokumentalnych

Kocham filmy dokumentalne i literaturę faktu.

Najciekawsze scenariusze pisze samo życie.

Dlatego dzisiaj chciałam polecić kilka świetnych dokumentów poruszających zupełnie różne obszary tematyczne.

A które otwierają oczy, zaskakują i sprawiają, że chcesz wiedzieć jeszcze więcej, zastanawiać się, obserwować świat.

Kolejność filmów przypadkowa:

1.  The virgin daughers

Film porusza kwestię dość niezwykłego amerykańskiego ruchu chrześcijańskiego. Polega on na tym, że córki przyrzekają dziewictwo aż do ślubu pod patronatem swoich ojców. Całość odbywa się w trakcie uroczystej ceremonii – bali otoczonego całą specyficzną chrześcijańsko – sekciarską symboliką.
Film przedstawia kilka rodzin, które uczestniczą w ruchu.
Niepełnoletnie, nieświadome przecież dziewczynki ulegają indoktrynacji rodzicielskiej i w mojej opinii stają się ofiarami różnych freudowskich kompleksów rodziców i niezdrowej miłości, fascynacji i nadzwyczajnej kontroli  zewnętrznej nad ich życiem. W dobrej wierze ojcowie kładą swoją córkę na ołtarzu religii blokując jej rozwój psychofizyczny i seksualny.
Ruch jest zwrotem w stronę konserwatyzmu obyczajowego i efektem nasilonej seksualizacji nastolatków w mediach i życiu rzeczywistym.
Czy to jednak dobry i słuszny krok? Warto obejrzeć, bo pojawia się głos z drugiej strony barykady – dziewczyny, która złamała przysięgę…

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/05/04/article-2620054-1D928A4500000578-217_636x382.jpg
Zdjęcie Davida Magussona z cyklu poświęconego Purity Balls

 

2. The twins who share the body

Film o bliźniaczkach syjamskich, które dzielą to samo ciało i posiadają tylko i aż – dwie głowy, dwa mózgi, dwie osobowości. Dokument portretuje ich życie i zdradza tajniki działania  ich organizmu.
To niesamowite, ale każda z nich ma osobne prawo jazdy a w czasie jazdy jedna prowadzi a druga zmienia biegi. Jednocześnie znają swoje myśli – kończą swoje zdania. I marzą o tym, by choć raz pobyć same, na osobności. Historia jest niezwykła także dzięki postawie rodziny i otoczenia – pełnej miłości i akceptacji.

http://news.bbcimg.co.uk/media/images/67053000/jpg/_67053071_4085099-high_res-abby-and-brittany-joined-for-life.jpg

3. Food inc

Bardzo ciekawy dokument dotyczący masowej produkcji żywności w USA.
Pokazuje potęgę koncernów, metody produkcji i cięcia kosztów, warunki życia zwierząt hodowlanych oraz niesamowite uzależnienie ekonomiczne farmerów od korporacji, które w efekcie prowadzi do wartego 1$ hamburgera w McDonaldsie i zalewu taniej, niskiej jakości żywności.
Niesamowite jest np. to, że krowy karmione są produkowaną masowo kukurydzą (modyfikowaną genetycznie wskutek monopolu Monsanto) – do czego naturalnie nie są przystosowane. Ta zaś fermentuje w ich żołądkach, prowadząc do nadprodukcji bakterii kałowych coli.
Eat shit nabiera nowego znaczenia…

Polecam także Forks over knives o weganizmie

http://www.foodincmovie.co.uk/img/site/background_home-01.jpg

4. Nasza klątwa

Nominowany do Oscara krótkometrażowy dokument o rodzinie małego Leo, który urodził się z nieuleczalną Klątwą Ondyny – chorobą, która w dużym skrócie sprawia, że organizm w momencie zaśnięcia wyłącza oddychanie.
O chorobie dowiedziałam się kilka lat temu z bloga mamy Laury, która z wielką pasją, miłością i poświęceniem walczyła o życie córki, a dziś – o jego komfort. Śledzę jej bloga od kilku lat – Laura jest tylko o kilka dni młodsza od mojej córeczki Ni…
Kameralny i intymny dokument obrazuje proces transformacji rodziny od diagnozy do wypracowania mechanizmów postępowania i pogodzenia się z chorobą. Pokazuje lęki każdego rodzica i to, jak wygląda życie człowieka postawionego w niekończącej się sytuacji ekstremalnej

Polecam też blog niezłomnych kobiet – Emilii – mamy Laury oraz blog Gosi, mamy Precla – chłopca chorującego na zanik mięśni.

5. Chiny w kolorze blue

Film prezentuje kulisy produkcji odzieży dla sieciówek, która odbywa się w Chinach. Obozy pracy, zbiorcze dormitoria, wszechobecna kontrola, ludzie jako trybiki w maszynie  – przybywający z całego kraju do fabryki-miasta w mieście i ich … powieki przyklejane na taśmę klejącą aby nie opadały w czasie wielogodzinnej pracy.
To oni płacą swoim życiem za to, byśmy mogli kupić t-shirt za 15 zł. Obejrzałam film dawno temu.
Czy przestałam kupować w Reserved vel Rezerwacie? Nie.
Czy warto zobaczyć film – zdecydowanie tak.
I może – kupować bardziej świadomie, mniej? O tym napisała Asia ze Styledigger i Martyna Nawrocka

A Wy – oglądacie dokumenty?

Polećcie tytuły!

 

Follow me

Podoba Ci się to, co czytasz? Podziel się!

Przejdź do paska narzędzi