3x TEDx Talk z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego - Cały Ten Zgiełk

3x TEDx Talk z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Dziś ma miejsce kolejny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Wiele już zostało o nim napisane. Głównym tematem wielu artykułów publicystycznych jest depresja. Pojawiają się także rady nt. sposobów zachowania kondycji psychicznej.

A co z chorobami i zaburzeniami, co do których brakuje odpowiedniej masowej edukacji? Które trzeba wciąż oswajać? Które kojarzą się szerokiej publiczności z mrokiem, szaleństwem i nieszczęściem

Jako miłośniczka treści dokumentalnych pozwolę sobie wrzucić kilka ciekawych materiałów z TEDx na ten temat.

Cecilia McGough

I am not a monster

Bohaterka z pasją opowiada o swoich zmaganiach ze schizofrenią.
Halucynacje przerażają – wystarczy pomyśleć, że określone kolory są w stanie je nagle wywołać. Albo, wyobrazić sobie, że prześladuje nas na co dzień w każdej sytuacji klaun z filmu IT. A jednak jednocześnie można studiować, pracować i starać się żyć pełnią życia. I zabiegać o to, by nie padać ofiarą ostracyzmu.

Cecilia zabiega o zrozumienie, godność, szacunek i wsparcie dla osób ze schizofrenią.

Joshua Walters

On being just crazy enough

Krótkie  niestandardowe wystąpienie artysty chorującego na zaburzenia dwubiegunowe. Wskazuje on na istnienie spektrum zachowań obejmujących szereg zachowań – od normy do szaleństwa. A to, w którym miejscu się znajdujemy zależy łutu szczęścia. Podkreśla też, jak wielki wkład w rozwój nauki, biznesu i sztuki miały i mają osoby, które dziś wrzucilibyśmy do szuflady z napisem “zaburzony”.

Wszyscy jesteśmy troszkę szaleni…

Temple Grading

The world needs all kinds of minds

Tak, to ta słynna Temple Grandin.

Z werwą i humorem opowiada o życiu z autystycznym umysłem. O myśleniu obrazami: “jej umysł pracuje jak google images”. Mówi m.in. o tym, jak myślenie wizualne umożliwiło jej pracę nad projektami pomieszczeń i tras związanych z hodowlą zwierząt – m.in. dzięki temu, że rozumie ich sposób postrzegania otoczenia i człowieka.

Grandin podkreśla istnienie różnych typów myślenia i apeluje o przestrzeń dla każdego z nich. Zachęca też do wykorzystywania właściwości różnych typów umysłów  i ich fiksacji do motywowania, uczenia i rozwijania pasji. Zwłaszcza, że za wieloma fantastycznymi odkryciami stoją osoby z autyzmem.

Follow me

Podoba Ci się to, co czytasz? Podziel się!

Przejdź do paska narzędzi