Oglądam nałogowo filmy dokumentalne.
Oto kilka proponowanych przeze mnie, jakie pojawiły się w 2019 r., a które na różne sposoby poruszają temat mitów kulturowych i ich dekonstrukcji:
- American Factory
Świetne studium amerykańskiej i chińskiej mentalności pracowniczej. I tego, że świat Wschodu i Zachodu mają problem, by spotkać się w jednym miejscu i porozumieć.
Ale to klucz do mentalności nie tylko pracowniczej – do mentalności całego narodu. Stanowi doskonałe tło do zrozumienia, dlaczego Chińczycy właśnie opanowują epidemię koronawirusa a człowiek Zachodu ze swoim egotyzmem stanął twarzą w twarz z wielkim kryzysem.
Film dekonstruuje mit amerykańskiego sukcesu realizowanego po amerykańsku. To tutaj Amerykanie podporządkowują się – z różnym efektem – zupełnie innej drodze.
2. One Child Nation
Znowu Chiny.
I polityka jednego dziecka. Jak czuje się matka, której noworodka służby wyrzucają na śmietnik? Położna jaka odbiera poród, by zabić dziecko? Rodzic, którego dziecko sprzedawane jest do sierocińca i wywożone za granicę? Naczelnik wioski, jaki przywiązuje i przymusowo sterylizuje kobiety? Koniecznie trzeba zobaczyć.
Film rozprawia się z chińską propagandą wokół polityki rodzinnej – odsłania mroczną prawdę stojącą za pokazowymi występami i ulicznymi graffiti sławiącymi rządowe decyzje.
3. Fyre
Historia niesamowitego oszustwa napędzanego chciwością, żądzą sławy i zabawy oraz niezwykłą próżnością i bezmyślnością. Historia świata, w którym wizerunek w social media jest najcenniejszą walutą. To historia festiwalu, jaki ściągnął tysiące instagramowych influencerów, chcących ogrzać się w blasku topowych celebrytów w sam środek zbudowanego na obrazie mitu.
Film obnaża techniki uwodzenia wizualnego i tego, jak łatwo zbudować cały nierealny świat żerując na łaknieniu poczucia wyjątkowości.
4. The Inventor
To historia marzenia o cudownej metodzie badań laboratoryjnych, realizowanych z wykorzystaniem tylko jednej kropli krwi, w prostym automacie. To także historia pragnienia wcielenia w życie mitu kobiecej wersji Steve’a Jobsa. To opowieść o tym, jak wewnętrzny głód sukcesu, presja społeczna i budowany w mediach mit geniusza nakręcają kłamstwo do momentu, w jakim nie ma już odwrotu. Historia Elisabeth fascynuje i przeraża – oskarżona o oszustwo właśnie próbuje oddalić zarzuty, przekonując, że nie ma dowodu, iż zafałszowane wyniki badań komukolwiek zaszkodziły.
Film odsłania nie tylko sposób uwodzenia przez manipulatora, ale także to jak oczekiwania społeczne i presja mediów wpływają na skalowanie kłamstwa do gigantycznych rozmiarów – kłamstwa, w jakim pod presją finansową biorą udział świadomie setki ludzi.
4. Podbić kongres
Alexandria Ocasio Cortez wraz z innymi aktywistkami udowodniła, że można dostać się do kongresu bez pieniędzy, bez białego backgroundu, bez zaplecza estabilishmentu i wsparcia koncernów. I można realnie stawać w obronie głosu niewygodnych dotychczas dla decydentów ludzi – niezamożnych, Latynosów, Afroamerykanów, samotnych matek, osób starszych..
I można sprawić, że na sali Kongresu żeńska reprezentacja wygląda imponująco, odziana w biel na znak solidarności.
Film prezentuje kulisy wyborów do kongresu w USA i tego, jak potęga social media, edukacji i kontaktu 1:1 umożliwia stopniowe kruszenie systemu utrwalonego przez białych, zamożnych, wykształconych mężczyzn z odpowiednich kręgów.
Oglądajmy i polecajmy dokumenty, zwłaszcza teraz, w trudnych czasach!