Najlepsze filmy dokumentalne 2019... o mitach różnego rodzaju - Cały Ten Zgiełk

Najlepsze filmy dokumentalne 2019… o mitach różnego rodzaju

Oglądam nałogowo filmy dokumentalne.

Oto kilka proponowanych przeze mnie, jakie pojawiły się w 2019 r.,  a które na różne sposoby poruszają temat mitów kulturowych i ich dekonstrukcji:

 

  1. American Factory

Świetne studium amerykańskiej i chińskiej mentalności pracowniczej. I tego, że świat Wschodu i Zachodu mają problem, by spotkać się w jednym miejscu i porozumieć.

Ale to klucz do mentalności nie tylko pracowniczej – do mentalności całego narodu. Stanowi doskonałe tło do zrozumienia, dlaczego Chińczycy właśnie opanowują epidemię koronawirusa a człowiek Zachodu ze swoim egotyzmem stanął twarzą w twarz z wielkim kryzysem.

Film dekonstruuje mit amerykańskiego sukcesu realizowanego po amerykańsku. To tutaj Amerykanie podporządkowują się – z różnym efektem – zupełnie innej drodze.

Do zobaczenia na Netflixie.

 

2. One Child Nation

Znowu Chiny.

I polityka jednego dziecka. Jak czuje się matka, której noworodka służby wyrzucają na śmietnik? Położna jaka odbiera poród, by zabić dziecko? Rodzic, którego dziecko sprzedawane jest do sierocińca i wywożone za granicę? Naczelnik wioski, jaki przywiązuje i przymusowo sterylizuje kobiety? Koniecznie trzeba zobaczyć.

Film rozprawia się z chińską propagandą wokół polityki rodzinnej – odsłania mroczną prawdę stojącą za pokazowymi występami i ulicznymi graffiti sławiącymi rządowe decyzje.

3. Fyre

Historia niesamowitego oszustwa napędzanego chciwością, żądzą sławy i zabawy oraz niezwykłą próżnością i  bezmyślnością. Historia świata, w którym wizerunek w social media jest najcenniejszą walutą. To historia festiwalu, jaki ściągnął tysiące instagramowych influencerów, chcących ogrzać się w blasku topowych celebrytów w sam środek zbudowanego na obrazie mitu.

Film obnaża techniki uwodzenia wizualnego i tego, jak łatwo zbudować cały nierealny świat żerując na łaknieniu poczucia wyjątkowości.

Do zobaczenia na Netflixie.

 

4. The Inventor

To historia marzenia o cudownej metodzie badań laboratoryjnych, realizowanych z wykorzystaniem tylko jednej kropli krwi, w prostym automacie. To także historia pragnienia wcielenia w życie mitu kobiecej wersji Steve’a Jobsa. To opowieść o tym, jak wewnętrzny głód sukcesu, presja społeczna i budowany w mediach mit geniusza nakręcają kłamstwo do momentu, w jakim nie ma już odwrotu. Historia Elisabeth fascynuje i przeraża – oskarżona o oszustwo właśnie próbuje oddalić zarzuty, przekonując, że nie ma dowodu, iż zafałszowane wyniki badań komukolwiek zaszkodziły.

Film odsłania nie tylko sposób uwodzenia przez manipulatora, ale także to jak oczekiwania społeczne i presja mediów wpływają na skalowanie kłamstwa do gigantycznych rozmiarów –  kłamstwa, w jakim pod presją finansową biorą udział świadomie setki ludzi.

 

4. Podbić kongres

Alexandria Ocasio Cortez wraz z innymi aktywistkami udowodniła, że można dostać się do kongresu bez pieniędzy, bez białego backgroundu, bez zaplecza estabilishmentu i wsparcia koncernów. I można realnie stawać w obronie głosu niewygodnych dotychczas dla decydentów ludzi – niezamożnych, Latynosów, Afroamerykanów, samotnych matek, osób starszych..

I można sprawić, że na sali Kongresu żeńska reprezentacja wygląda imponująco, odziana w biel na znak solidarności.

A sweeping view shows dozens of Democratic congresswomen wearing white during President Trump's State of the Union address in Washington, D.C., on Feb. 5, 2019.

Film prezentuje kulisy wyborów do kongresu w USA i tego, jak potęga social media, edukacji i kontaktu 1:1 umożliwia stopniowe kruszenie systemu utrwalonego przez białych, zamożnych, wykształconych mężczyzn z odpowiednich kręgów.

Do zobaczenia na Netflixie.

 

Oglądajmy i polecajmy dokumenty, zwłaszcza teraz, w trudnych czasach!

Follow me

Podoba Ci się to, co czytasz? Podziel się!

Przejdź do paska narzędzi