"My stroke of insight". Krótki TEDx o potędze mózgu - Cały Ten Zgiełk

“My stroke of insight”. Krótki TEDx o potędze mózgu

Dzisiaj zamiast dłuższego wpisu film z TEDx pt. “My stroke of insight”.
Neurolog Jill Bolte Taylor w fascynujący sposób prezentuje specyfikę obu półkul mózgowych oraz to jak ich działanie łączy się w spójne doświadczanie świata i siebie w danym momencie, osadzonego w rzeczywistości.

Samoświadomość, strukturyzacja, logika prawej półkuli vs. emocje, intuicja, holistyczne doświadczanie i metafory prawej.

To wszystko wywraca się do góry nogami w momencie wylewu, jakiego badaczka doświadczyła.

W niezwykły, analityczny a jednocześnie emocjonujący sposób Taylor opowiada o tym, jak nagle zaczęła spostrzegać siebie jako osobny byt, jaki oglądała siebie z zupełnie boku. Odcięta od emocji, wspomnień, z odrealnionymi odczuciami dotyczącymi własnego ciała co jakiś czas wracała z planety “la la land” do świata rzeczywistego, szukając gorączkowo pomocy.

Doświadczenie wylewu i ośmioletnia rekonwalescencja pozwoliły jej na głęboki wgląd w sposób działania ludzkiego mózgu oraz na doświadczenie swego rodzaju nirwany, dzięki zminimalizowaniu poczucia indywidualizmu osiąganego dzięki lewej półkuli.

Taylor zapytuje, czy gdybyśmy świadomie polegali na prawej półkuli bylibyśmy bardziej pokojowym i szczęśliwszym gatunkiem?

Na podstawie wieloletnich przeżyć badaczka napisała książkę.

Ilustracja: Agencja Young&Rubicam Tel Aviv dla Mercedes Benz

Follow me

Podoba Ci się to, co czytasz? Podziel się!

Przejdź do paska narzędzi